« بسم الله الرحمن الرحیم »

با توجه به ورود به ماه مبارک رمضان طبق سنّت هر ساله مسائل و احکام مربوط به این ماه عزیز را خدمت شما یاران قرآنی اطلاع رسانی می نماییم.

نمودار ذیل از کتاب «نگرشی جدید بر نماز و روزه مسافران» تألیف و تحقیق جامعِ فقیه قرآنی، آیت الله صادقی تهرانی(ره) است.

طبق این نمودار و بر مبنای روش فقه قرآنی و فتوای آیت الله صادقی تهرانی(ره)، نماز تنها در حالت خوف و فقط به صورت کیفی و نه کمّی کاسته می گردد. و در سفرهای امروزی هرگز نماز شکسته نمی شود.

و روزه نیز تنها در حالت ضرر و زیان حرام است و گرفته نمی شود، چه در سفر و چه در وطن. و در حالت یسر و آسانی در هر جا که باشیم بایستی روزه را بگیریم.

نمودار نماز و روزه مسافر(برای بزرگتر شدن روی تصویر کلیک کنید)

در ادامه، احکامی دیگر مربوط به این ماه مبارک را ذکر می کنیم از جمله:

  • سن تکلیف برای روزه
  • روزه مسافر
  • مبطل نبودن آشامیدن آب و استعمال دخانیات در حالت اضطرار
  • کارهایی که موجب باطل شدن روزه می شوند و یا حرام اند
  • جواز باقی ماندن بر جنابت تا اذان صبح
  • مبطل نبودن دود و غبار غلیظی که به حلق می رسند
  • کفاره ی روزه

این احکام را در لینک ذیل مطالعه بنمایید:

احکام روزه در بیان آیت الله العظمی صادقی تهرانی(ره)

 

و نیز این مطلب زیبا از برادرم محمد طاها در باب ماه مبارک رمضان را به همراه دعاهای این ماه عزیز ملاحظه نمایید:

بزرگترین میهمانی عالم

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت: از آنجا که بر مبنای فقه قرآنی و طبق فتوای فقیه قرآنی، رؤیت هلال ماه نو با چشم مسلح نیز صحیح است، و نیز آنکه رؤیت هلال در روز نیز ملاک حلول ماه نو می باشد،
لذا اگر در شب و هنگام غروب، رؤیت محقق نشد، در صورتی که هلال صبحگاهی دیده شود همان روز اول ماه است و نیز اگر هلال روزگاهی تا قبل از ظهر رؤیت شود همان روز اول ماه خواهد بود و اگر بعد از ظهر دیده شود فردای آن روز اول ماه خواهد بود.

بنابرین با توجه به اینکه فردا یعنی سه شنبه 18 تیر ماه 1392، رؤیت هلال ماه مبارک رمضان 1434 قبل از ظهر با احتمال بسیار بالا ممکن است، در صورت رؤیت این هلال، سه شنبه اول ماه مبارک رمضان 1434 خواهد بود.

بنابرین منتظر اطلاع رسانی ما باشید و فردا را فعلاً به نیّت یوم الشک روزه بگیرید.

پی نوشت 2، (20 تیر 1392):


با توجه به گزارش برخی گروه های رصدی و نجومی، از آنجا که در صبح روز سه شنبه 18 تیرماه 1392 هلال روزگاهی در قبل از ظهر رؤیت گردیده است، لذا همانروز اول ماه مبارک رمضان بوده است. دوستان ایمانی دقت داشته باشند که با این ملاحظه، آداب شبهای مبارک قدر را بایستی یک روز قبل از تقویم رسمی کشور را به جا بیاورند. التماس دعا.

پی نوشت 3: با توجه به بررسی صورت گرفته همراهان قرآنی مدّ نظر داشته باشند که یقیناً پنجشنبه 17 مرداد ماه 1392 عید سعید فطر و اول ماه شوال خواهد بود چرا که هلال ماه نو در عصر روز چهارشنبه 16 مردادماه احتمال رؤیت خواهد داشت و در صورت عدم رؤیت، به قطع یقین در صبح روز پنجشنبه ماه به راحتی تا قبل از ظهر قابل رؤیت خواهد بود. ان شاء الله.