« بسم الله الرحمن الرحیم »

« یا ذا المنّ والجود، یا ذا المنّ والطَّول، یا مصطفیَ محمّدٍ و ناصره صلّ علی محمد وآل محمد واغفر لی کل ذنب أذنبته وکلّ ذنب أحصیته وهو عندک فی کتاب مبین »

عید سعید فطر مبارک باد

« الله اکبر وللّـه الحمد، الحمد للّـه علی ما هدینا وله الشکر علی ما اولینا »

برمبنای فتوای فقیه أعلم قرآنی، آیت الله صادقی تهرانی(ره)، سه شنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۲، اول ماه مبارک رمضان بوده است ولذا امروز چهارشنبه سی‌ام ماه مبارک رمضان، و فردا یعنیپنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۲، عید سعید فطر خواهد بود. بفضل الله وبرحمته.

قابل توجه کسانی که نسبت به روز اول ماه یقین نیافته‌اند، گرچه برای ما یقین حاصل شده است اما با فرض محال آنکه در اول ماه خطایی وجود داشته باشد، باز هم طبق فتوای فقیه أعلم قرآنی ما، از آنجا که هلال روزگاهی اگر در قبل از ظهر رؤیت شود همان روز اول ماه است، و اگر بعد از ظهر دیده شود فردای آن روز اول ماه خواهد بود، لذا حتی اگر امروز عصر هلال روزگاهی که جزو هلال‌های سخت است دیده نشود، فردا صبح، یعنی صبح پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۲، هلال روزگاهی از حدود ساعت ۹ صبح با چشم مسلح به راحتی قابل رؤیت خواهد بود لذا از طریق این مبنا هم، پنجشنبه عید سعید فطر می‌باشدان شاء الله.

البته علمایی همچون مرحوم آیت الله خویی، آیت الله شبیری، آیت الله میرزا جواد تبریزی نیز در رساله عملیه خویش ذکر کرده اند که «اگر پیش از ظهر ماه دیده شود، آن روز اول ماه محسوب می شود».

نکته دیگر راجع به زکات فطریه که، سه کیلوگرم از متوسط قوت غالب است. با توجه به محاسبه ما، امسال، زکات فطریه برای قشر متوسط جامعه، مبلغی حدود ۱۵ هزار تومان خواهد بود. طبیعی است که طبقات اقتصادی مختلف بایستی مبلغ دقیق آنرا با توجه به قوت غالب و تغذیه خود محاسبه نمایند.

برای توضیحات بیشتر راجع به این موضوع، و نیز نماز عید سعید فطر و سایر احکام مربوطه، مطلب ذیل را مطالعه بنمایید:

رویت هلال، زکات فطره یا فطریه، عید سعید فطر

 

امیر مومنان علی مرتضی(صلوات الله علیه) می فرمایند:

« یأتی علی الناس زمان... 
وَالخِیَانَةُ بِالأمَانَةِ وَیَتَشَبَّهُ الرِّجَالُ بِالنِّسَاءِ وَالنِّسَاءُ بِالرِّجَالِ
وَیُستَخَفُّ بِحُدُودِ الصَّلَاةِ وَیُحَجُّ فِیهِ لِغَیرِ اللَّه
فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ الزَّمَانُ انتَفَخَتِ الأهِلَّةُ تَارَةً 
حَتَّى یُرَى هِلَالُ لَیلَتَینِ وَخَفِیَت تَارَةً حَتَّى یُفطَرُ شَهرُ رَمَضَانَ فِی أوَّلِهِ وَیُصَامُ العِیدُ فِی آخِرِهِ
فَالحَذَرَ الحَذَرَ حِینَئِذٍ مِن أخذِ اللَّهِ عَلَى غَفلَةٍ
فَإنَّ مِن وَرَاءِ ذَلِکَ مَوتَ ذَرِیعٍ یَختَطِفُ النَّاسَ اختِطَافاً... 
»

«زمانی خواهد رسید که... خیانت در امانت را جایز خواهند شمرد،
مردها شبیه به زنها و زنها شبیه به مردها شوند.
به حدود و احکام نماز اعتنا نمی‌کنند،
در آن زمان برای غیر خدا (سیاحت، تجارت، ریا، سیاست و غیره) حج انجام می‌دهند.
در آن زمان گاهی ماه شب اول آن قدر بزرگ (دیده) شود که به نظر، دو شب آید و گاهی در شب اول دیده نشود، پس چون ماه دیده نشود روز اول ماه رمضان را روزه نگیرند و روز عیدفطر را روزه بگیرند.
در آن زمان مراقب باشید، مراقب باشید، مبادا خداوند ناگهان انتقام گیرد، همانا در پس آن زمان مرگ سریع و عجیبی خواهد بود...»(1)

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت (۱۷ مردادماه): هلال شوال در عصر روز چهارشنبه رؤیت شده است. قابل توجه دوستان عزیز، جهت قوت قلب بیشتر اعلام می شود که هلال ماه شوال دیروز بعد از ظهر توسط تعدادی از افراذ خبره و معتمد که عضو تیم ستاد استهلال کشور هم هستند رؤیت شده است: ugcs.ir

(1): این کلام، قسمتی از حدیثی طولانی، از امیرالمومنین علی(علیه السلام) درباره اوضاع آخر الزمان است که قبلا آن را در پایان مطلب «در محضر وصی رسول امین، امیر مؤمنین علی(علیه السلام)» به طور کامل با ترجمه و آدرس آن ذکر کرده ایم. شما را دعوت می کنم حتما حدیث کامل را نیز مطالعه بفرمایید.