عید سعید فطر مبارک

 الله اکبر، الله اکبر،
لا اله الا الله ُ و الله ُ اکبر،
و لله الحمد،
الحمد لله علی ما هدانا،
و له الشکر علی ما أولانا

 امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ماه روز اول شوال و عید سعید فطر بر شما گرامی باد

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پی نوشت:
 پس از بررسی و  گفتگوی مستقیم و غیرمسقیم با چندین منجم متخصص و افرادی که در ستاد استهلال موفق به رویت هلال روزگاهی قبل از غروب خورشید در تاریخ شنبه ۲۸ مرداد ماه شده بودند حلول عید سعید فطر در تاریخ امروز یکشنبه ۲۹ مردادماه بر ما مسلم گردید.


زکات فطره یا فطریه

و از آنجا که بسیاری از همراهان عزیز و مقلدان مرجع عالیقدر جهان تشیع آیت الله صادقی تهرانی «قدس الله تربته الزکیة» از میزان و چگونگی زکات فطره از ما سؤال کرده اند لذا مطالعه دقیق مسائل ذکر شده در ادامه متن از رساله توضیح المسائل نوین را پیشنهاد می کنیم.

مسأله ى ۴۸۵ـ فطریه برعهده ى هر مسلمان مکلفى است که مخارج سالیانه و ماهیانه و یا روزانه اش را دارد، چه روزه رمضان را گرفته باشد یا نه، چه با عذر نگرفته و چه بى عذر، در هر صورت فطریه ى خود و کسانى را که برعهده ى اویند باید بپردازد.

مسأله ى ۴۸۷ـ اندازه ى فطریه عبارت است از سه کیلوگرم از قوت غالب خودش و عیالش که اگر بیشتر برنج مى خورد برنج است و اگر گوشت مى خورد گوشت و بالاخره آن چه غالبا مصرف مى کند، که اگر غالبا مخلوطى از برنج و گوشت و نان و... است سه کیلوگرم از این مخلوط را بایستى فطریه بدهد، و اگر قوت غالبى ندارد، که تعدادى از غذاها را یکسان مصرف مى کند، همان تعداد را بایستى منظور کند و بالاخره «مِنْ أوْسَطِ ما تُطْعِمُونُ أهْلیکُمْ» (سوره ى مائده، آیه ى ۸۹) گرچه موردش کفاره ى قسم است، ولکن برمبناى مناط یگانه ى اصلى کلى ـ اضافه بر دلالت این آیه ى شریفه ـ روایاتى هم در این زمینه دالّ بر این مطلب است.

(* و طبق بررسی مختصری که انجام دادیم مقدار زکات فطره امسال
برای سطوح متوسط جامعه چیزی بین ۷ و ۱۲ هزار تومان خواهد بود
که کمتر یا بیشتر بودن این مقدار را خود افراد بایستی با توجه به
متوسط قیمت غذایی که در سه وعده و طول یک ماه مصرف می کنند
محاسبه نمایند *)

مسأله ى ۴۸۶ـ آن چه موجب پرداختن فطریه ى دیگران است این است که آن ها معمولاً از نظر مخارجشان زیر پوشش شما باشند و بنابه روایت من تعول کسى که عائله ى شما بحساب آید، که میهمانان بى نیاز را هرگز شامل نیست ، و این جا اصل زکات فطره خود شما و کسانى که از عیالات و زیر پوشش شما هستند بر شما واجب مى باشد و دیگر هیچ، که اگر بى نیازى مدتى هم میهمان شما باشد زکات فطره اش بر شما نیست، و اگر نیازمندى شب عید فطر نزد شما میهمان باشد فطریه اش بر شما واجب است چه از نفقه خواران همیشگى شما باشد یا نباشد مشروط با این که قدرت پرداخت فطریه او را داشته باشى والاّ اگرنه شما و نه مهمان شما هیچ کدام تمکّن مالى ندارید زکات فطره بر هیچ کدام واجب نیست و اگر نفقه خوار شما شب عید فطر میهمان شما نباشد هر کجا باشد هم چنان فطریه اش بر شما واجب است.

شرط هایى که در دهنده فطریه است درباره ى کسانى که فطریه آن ها را باید بدهى نیست که نه عاقل بودنشان شرط است و نه مکلف یا حتى مسلمان بودنشان خصوصا در صورت توجه دادن به اسلام که زیر پوشش المؤلفة قلوبهم اند.

مسأله ى ۴۸۸ـ فطریه ى یک نفر حداقل بایستى به یک نفر داده شود، و مصرف زکات فطره همان مصرف زکات معمولى است، و چنان که در میان خویشان و بستگانش و همسایگان مستمندانى به خصوص آبرومند باشند حق تقدم با آن ها است.

مسأله ى ۴۸۹ـ در زکات عمومى و زکات فطره لازم نیست به گیرنده گفته شود زکات است و بلکه در صورتى که اهانت باشد جایز هم نیست و کافى است به صورت هدیه و به نیت زکات بپردازد و خویشاوندان آبرومند مستمند بر دیگران تقدّم رُتْبى دارند.

(* بنابرین اولیت بر این است که افراد زکات فطریه را به فامیل، نزدیکان،
همسایگان و آشنایانی که نیازمندند به هر شکلی که ممکن است
و حتی در قالب هدیه پرداخت نمایند *)

 


نماز عید سعید فطر

آیت الله محمد صادقی تهرانیاللهم أهل الکبریاء و العظمة

و أهل الجود و الجبروت و أهل العفو 
و الرحمة و أهل التقوی و المغفرة

الله اکبر، الله اکبر،
لا اله الا الله ُ و الله ُ اکبر،
و لله الحمد،
الحمد لله علی ما هدانا،
و له الشکر علی ما أولانا

بر مبنای فقه گویای قرآنی، نماز عید فطر و قربان واجب است. و واجب است که به جماعت خوانده شود که در این صورت دو خطبه بعد از آن هم واجب است. و در صورتی که به جماعت دسترسی نباشد بدون خطبه باید خوانده شود. و زمان آن تا قبل از ظهر است.

 


_________________________
پی نوشت ۱: مطالبی که در بین (* و *) لابلای متن های مسائل رساله آورده شده است از ماست.

پی نوشت ۲: امام محمد باقر علیه السلام نقل فرموده اند: پدرم، علی بن الحسین علیهما السلام شب عید فطر را در مسجد می ماند و تا سپیده صبح به نماز و نیایش و تهجد می پرداخت و می فرمود: فرزندم ارزش این شب کمتر از شب قدر نمی باشد.